How Georgia ranked football fared in their weekly games

 
Class AAAAAAA
    1. Mill Creek beat Dacula 30-0.
    2. Roswell beat Central Gwinnett 31-6.
    3. Grayson beat McEachern 16-13.
    4. McEachern lost to Grayson 16-13.
    5. Norcross idle.
    6. Colquitt County lost to Tucker 21-20.
    7. North Cobb lost to Harrison 25-13.
     8. South Gwinnett         beat Brookwood 14-7.
    9. Newton idle.
     10. Parkview         lost to Lowndes 35-34.
Class AAAAAA
    1. Houston County beat Eagle's Landing 43-14.
    2. Northside-Warner Robins beat Westside-Macon 28-14.
    3. Valdosta beat Wayne County 28-0.
    4. Coffee lost to Ware County 30-27.
    5. Dalton beat Northwest Whitfield 10-7.
    6. Lee County vs. Hardaway, cancelled.
     7. Northgate      beat Starr's Mill 34-17.
    8. Lanier idle.
    9. Glynn Academy beat Pomona, Col., 33-14.
    10. Tucker beat Colquitt County 21-20.
Class AAAAA
    1. Kell lost to Lassiter 24-9.
    2. Stockbridge (-) beat Lovejoy 24-21.
     3. Buford beat Bishop Timon-St. Jude High School, N.Y.,      49-6.
    4. Carrollton beat Riverdale 50-14.
    5. Ware County beat Coffee 30-27.
    6. Jones County idle.
    7. Bainbridge Lincoln, Fla., cancelled.
    8. Thomas County Central beat Cairo 23-17.
    9. Southwest Dekalb lost to Creekside 47-14.
    10. Grady idle.
Class AAAA
    1. Cartersville beat Calhoun 56-0.
     2. Blessed Trinity lost to St. Peter Prep, NJ,      41-28.
    3. Jefferson lost to Thomson 42-20.
    4. Thomson beat Jefferson 42-20.
    5. Woodward Academy idle.
    6. St. Pius X lost to Benedictine 21-0.
    7. Mary Persons beat Washington 41-0.
    8. Sandy Creek beat Allatoona 21-17.
     9. Marist beat Belen Jesuit, Ireland,      27-0.
    10. Ridgeland beat Darlington 40-28.
Class AAA
    1. Pace Academy beat Hapeville 21-7.
    2. Greater Atlanta Christian idle.
    3. Calhoun lost to Cartersville 56-0.
     4. Liberty County      beat Statesboro 21-7.
    5. Lovett beat B.E.S.T. Academy 34-6.
    6. Cedar Grove idle.
    7. Peach County beat Warner Robins 20-19.
    8. Westminster idle.
    9. Dawson County beat Chattooga 30-8.
    10. Jackson lost to Lamar County 13-10.
    (tie) North Hall idle.
Class AA
    1. Fitzgerald idle.
    2. Benedictine Military beat St. Pius X 21-0.
    3. Vidalia idle.
    4. Callaway idle.
    5. Jefferson County idle.
    6. Brooks County beat Clinch County 35-21.
    7. Heard County beat New Manchester 38-28.
    8. Dodge County beat West Laurens 3-0.
    9. Rabun County beat Stephens County 24-10.
    10. Model beat Adairsville 51-21.
Class A
    1. Eagle's Landing Christian idle.
    2. Clinch County lost to Brooks County 35-21.
    3. Macon County vs. Irwin County, ppd. to Sept.5.
    4. Wesleyan idle.
    5. Darlington lost to Ridgeland 40-28.
    6. Commerce beat Hebron Christian Academy 49-15.
    7. Prince Avenue Christian beat Athens Christian 7-0, OT.
    8. Emanuel County Institute beat Portal 50-14, beat Portal 50-14.
    9. Fellowship Christian School idle.
    10. Irwin County vs. Macon County, ppd. to Sept.5.
(Copyright 2016 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

(© 2016 WMAZ)


JOIN THE CONVERSATION

To find out more about Facebook commenting please read the
Conversation Guidelines and FAQs

Leave a Comment