1 LINKEDINCOMMENTMORE

2013 Georgia Sportswriters Association All-State Football Team

All-Classification Player of the Year: QB Jaquez Parks, Griffin

Class AAAAAA

Offensive Player of the Year: Mike Rogers, Campbell

Defensive Player of the Year: Kevin Mouhon, Norcross

Coach of the Year: Keith Maloof, Norcross

First-team offense

QB Elijah Ironside, Hillgrove, Sr., 6-0, 185

RB Mike Rogers, Campbell, Sr., 6-1, 180

RB C.J. Leggett, North Gwinnett, Sr., 5-9, 215

WR Preston Williams, Lovejoy, Jr., 6-5, 205

WR Nate Brown, North Gwinnett, Sr., 6-3, 210

TE Connor Redmond, Archer, Jr., 6-4, 225

OL Chuma Edoga, McEachern, Jr., 6-4, 285

OL Mitch Hyatt, North Gwinnett, Jr., 6-6, 275

OL Ryan Northrup, Norcross, Sr., 6-2, 281

OL Gabe Mobley, Colquitt County, Sr., 6-3, 280

OL Randy Robinson, Lovejoy, Jr., 6-2, 320

K Ian Shannon, Marietta, Jr., 6-4, 190

ATH Ty Clemons, McEachern, Sr., 5-11, 165

First-team defense

DL Lorenzo Carter, Norcross, Sr., 6-6, 230

DL Henry Fameruwa, McEachern, Sr., 6-2, 240

DL D'Andre Walker, Langston Hughes, Jr., 6-4, 210

DL Dante Sawyer, North Gwinnett, Sr., 6-3, 250

LB Kevin Mouhon, Norcross, Sr., 6-1, 226

LB Tyrell Tomlin, Marietta, Sr., 6-0, 225

LB Quinton Hampton, Colquitt County, Jr., 6-0, 220

LB Tre Jackson, Lowndes, Sr., 5-11, 230

DB D.J. Smith, Walton, Sr., 6-0, 191

DB Kalvaraz Bessent, Camden County, Sr., 6-0, 170

DB Rhyan England, Collins Hill, Sr., 5-11, 180

DB Latrell Gibbs, North Cobb, Sr., 6-0, 191

P Matt Moskowitz, Milton, Sr., 6-1, 190

RET Chad Toliver, Milton, Sr., 5-11, 190

Second-team offense

QB Tyler Herman, Collins Hill, Sr., 6-3, 195

RB Richard Bagley, Hillgrove, Sr., 5-8, 185

RB Tyler Henderson, Collins Hill, Sr., 5-9, 180

WR Blace Brown, Cherokee, Sr., 6-0, 170

WR Caleb Scott, North Gwinnett, Sr., 6-3, 180

TE Jalen Wilkerson, Coffee, Jr., 6-5, 230

OL Cameron Kowalewski, Hillgrove, Sr., 6-4, 265

OL Sam Wood, Lassiter, Sr., 6-5, 250

OL Dyshon Sims, Lowndes, Sr., 6-4, 275

OL Andrew Marshall, West Forsyth, Sr., 6-5, 270

OL Kaleb Kim, Mill Creek, Jr., 6-4, 275

K Michael D'Angola, North Gwinnett, Sr., 6-2, 165

ATH Sihiem King, Colquitt County, Jr., 5-8, 175

Second-team defense

DL Randy Anyanwu, Lovejoy, Sr., 6-3, 220

DL Andrew Butcher, Alpharetta, Jr., 6-3, 240

DL Curtis Benton, Alcovy, Sr., 6-4, 250

DL Zack Copeland, Lowndes, Sr., 6-2, 220

LB Bull Barge, Colquitt County, Jr., 5-10, 205

LB Quarte Sapp, Milton, Jr., 6-2, 190

LB Bryce Grauss, Alpharetta, Sr., 6-0, 210

LB Kentavius Preston, Rockdale County, Sr., 6-0, 235

DB Montrell Custis, Lovejoy, Jr., 6-0, 175

DB Cameron Albright, North Cobb, Sr., 6-1, 205

DB Chris Williams, Camden County, Sr., 6-1, 180

DB Keion Davis, Langston Hughes, Sr., 6-1, 188

P Mac Loudermilk, Valdosta, Sr., 6-1, 220

RET T.J. Rahming, McEachern, Jr., 5-9, 165

Honorable mentions

LB Montavious Atkinson, Langston Hughes, Jr.; RB KirVonte' Benson, Marietta, Jr.; OL Justin Brown, Lovejoy, Sr.; QB A.J. Bush, Norcross, Sr.; WR Justin Denton, Hillgrove, Sr.; OL Dennis Edwards, South Gwinnett, Sr.; RB Jordan Ellis, Peachtree Ridge, Sr.; RB Taj Griffin, McEachern, Jr.; WR Marlon Horne, Campbell, Sr.; TE Chris Laye, Lambert, Sr.; WR Collin Lisa, Chattahoochee, Sr.; QB Daniel Mobley, Colquitt County, Sr.; K Brandon Morrow, Brookwood, Sr.; WR K.J. Parmer, Archer, Sr.; DB Rhamoi Parsons, McEachern, Sr.; QB Tyler Queen, North Cobb, Jr.; DL Julian Rochester, McEachern, Soph.; DL Darius Sapp, Valdosta, Sr.; DB Dylan Singleton, Archer, Soph.; QB Hayden Sphire, North Gwinnett, Sr.

Class AAAAA

Offensive Player of the Year: Deshaun Watson, Gainesville

Defensive Player of the Year: Keith Hampton, Kell

Coach of the Year: Olten Downs, Creekside

First-team offense

QB Deshaun Watson, Gainesville, Sr., 6-3, 200

RB Dexter Knox, Creekside, Sr., 5-9, 200

RB Rodney Smith, Mundy's Mill, Sr., 5-10, 195

WR Julian Burris, Kell, Sr., 6-0, 180

WR Jay Gaudlock, Gainesville, Sr., 5-10, 175

TE Jayson Stanley, Creekside, Jr., 6-3, 205

OL Jermaine Abron, Warner Robins, Sr., 6-3, 295

OL Cooper Corley, North Paulding, Sr., 6-3, 298

OL Darius Anderson, Mundy's Mill, Jr., 6-3, 300

OL Max Kemper, Pope, Jr., 6-4, 300

OL Dallas Warmack, Mays, Jr., 6-2, 290

K Matt Monday, Warner Robins, Sr., 5-10, 160

ATH Chandler Burks, South Paulding, Sr., 5-10, 180

First-team defense

DL Lawrence Curtis, Creekside, 5-11, 220

DL Donnell Greene, Kell, Sr., 6-6, 310

DL Arden Key, M.L. King, Jr., 6-6, 220

DL Natrez Patrick, Mays, Jr., 6-3, 220

LB Detric Dukes, Tucker, Sr., 6-0, 215

LB Elliot Berry, Creekside, Sr., 6-0, 185

LB Keith Hampton, Kell, Sr., 6-0, 180

LB Justin Hughes, Tucker, Sr., 6-2, 210

DB Connor Dulmage, Creekview, Sr., 6-0, 185

DB Evan Berry, Creekside, Sr., 5-10, 195

DB Taylor Henkle, Kell, Sr., 6-0, 190

DB Dominick Sanders, Tucker, Sr., 6-0, 190

P Rodrigo Blankenship, Sprayberry, Jr., 6-1, 182

RET Yaquis Shelley, Tucker, Jr., 5-10, 170

Second-team offense

QB Stephen Collier, Lee County, Sr., 6-4, 210

RB Josh Bettistea, Allatoona, Jr., 5-10, 180

RB Jae Bowen, South Paulding, Sr., 6-1, 195

WR Romello Shumake, M.L. King, Sr., 5-11, 170

WR Matty Biondich, Northview, Jr., 5-7, 160

TE Tae Crowder, Harris County, Jr., 6-3, 215

OL Jesse Freeman, Lee County, Sr., 6-4, 295

OL Amir Moore, Allatoona, Sr., 6-0, 280

OL Javon Barnes, Stephenson, Jr., 6-2, 290

OL Brad McCoy, Harris County, Sr., 5-11, 230

OL Tyler Jones, Stephenson, Sr., 6-4, 270

K Arty Wollschlager, Allatoona, Sr., 5-10, 165

ATH Adam Choice, Thomas County Central, Sr., 5-9, 200

Second-team defense

DL Chauncey Rivers, Stephenson, Jr., 6-3, 235

DL Maurice Williams, Tucker, Jr., 6-0, 225

DL Stephon Raybon, Warner Robins, Jr., 6-2, 225

DL Austin Parmer, Thomas County Central, Sr., 6-3, 270

LB Chris Collins, Creekside, Sr., 5-11, 215

LB Bryson Armstrong, Kell, Soph., 5-11, 180

LB Dedrick Mills, Ware County, Soph., 5-11, 205

LB Devan Stringer, Gainesville, Sr., 6-0, 195

DB Quartez Sparkman, Creekside, Sr., 5-10, 160

DB Marquez Callaway, Warner Robins, Soph., 6-3, 180

DB Wesley Green, M.L. King, Sr., 5-11, 170

DB Rashad Roundtree, Lakeside-Evans, Jr., 6-1, 190

P Isaac Rivera, Northside-Warner Robins, Sr., 5-11, 197

RET Stephen Houzah, Lakeside-Evans, Jr., 5-10, 170

Honorable mentions

LB Thomas Brown, Northside-Warner Robins, Sr.; LB Jonathan Celestin, Mundy's Mill, Sr.; RB Esaias Chapman, Harris County, Sr.; LB Colton Clemons, Whitewater, Sr.; ATH Grant Drakeford, Riverwood, Sr.; DB Zay Ealey, Ware County, Sr.; QB Nick Fitzgerald, Richmond Hill, Sr.; LB Dextric Green, Lee County, Jr.; DB Khalia Hackett, South Paulding, Sr.; QB Andrew Johnson, McIntosh, Sr.; DB Khalil Ladler, Stephenson, Sr.; RB Jay Moxey, Kell, Sr.; QB Chase Noonan, North Paulding, Sr.; WR Gregory Phillips, Arabia Mountain, Sr.; WR J.Q. Quimbley, Lee County, Jr.; QB Roland Rivers, M.L. King, Sr.; LB Peter Rohan, Sequoyah, Sr.; ATH Glenn Smith, Northside-Warner Robins, Sr.; DB Kirk Tucker, Tucker, Sr.; LB Justin Wade, Allatoona, Sr.

Class AAAA

Offensive Player of the Year: Nick Chubb, Cedartown

Defensive Player of the Year: Raekwon McMillan, Liberty County

Coach of the Year: Steve Devoursney, Griffin

First-team offense

QB Jaquez Parks, Griffin, Sr., 6-1, 195

RB Nick Chubb, Cedartown, Sr., 5-10, 215

RB Mikell Lands-Davis, Alexander, Jr., 6-0, 210

WR Krenwick Sanders, Wayne County, Sr., 6-2, 185

WR Demarre Kitt, Sandy Creek, Sr., 6-1, 195

TE Tyler Guice, Eagle's Landing, Sr., 6-4, 235

OL Terrone Prescod, Columbia, Sr., 6-5, 330

OL Jake Sanders, Carrollton, Sr., 6-5, 320

OL John Underwood, Statesboro, Sr., 6-5, 310

OL Tyler Prewettm Cedartown, Sr., 6-2, 285

OL Ryan Warrior, Sandy Creek, Sr., 6-3, 275

K Tyler Newsome, Carrollton, Sr., 6-2, 175

ATH Donquell Green, Burke County, Sr., 5-8, 160

First-team defense

DL Isaiah Mack, Northwest Whitfield, Sr., 6-1, 235

DL Kendall Baker, Marist, Sr., 6-6, 275

DL Trenton Thompson, Westover, Jr., 6-4, 290

DL Dontavious Russell, Carrollton, Sr., 6-3, 300

LB Raekwon McMillan, Liberty County, Sr., 6-2, 240

LB Telly Sloan, Griffin, Sr., 5-10, 220

LB Deshon Cooper, Columbia, Sr., 6-4, 220

LB Michael Shaw, Lanier, Sr., 6-4, 200

DB Cortez McDowell, Locust Grove, Sr., 6-1, 205

DB Akebren Ralls, Mary Persons, Sr., 5-9, 180

DB Eder Mora, Dalton, Jr., 5-11, 182

DB Kendarious Webster, Stockbridge, Sr., 5-11, 175

P Miguel Villa, Northwest Whitfield, Sr., 5-11, 165

RET Antavis Rowe, Washington-Atlanta, Sr., 5-11, 170

Second-team offense

QB Malique Jackson, Wayne County, Sr., 6-1, 195

RB Kwan Brooks, Monroe Area, Sr., 5-8, 176

RB Eric Swinney, Sandy Creek, Jr., 5-10, 180

WR Trey Gillis, Griffin, Jr., 6-3, 180

WR Johnathan Gilreath, Lumpkin County, Sr., 6-2, 190

TE Cole Cook, Carrollton, Sr., 6-5, 235

OL Dustin Young, Monroe Area, Sr., 6-2, 300

OL Sam Watson, Mary Persons, Sr., 6-2, 240

OL Jamal Green, West Laurens, Sr., 6-2, 305

OL Dewey Van Allen, Lanier, Sr., 6-4, 298

OL Josh Turner, Alexander, Sr., 5-11, 235

K Joey Gogol, Marist, Jr., 6-1, 170

ATH Stanton Truitt, Monroe Area, Sr., 5-9, 180

Second-team defense

DL Cortez Broughton, Veterans, Sr., 6-3, 290

DL Titus Davis, Stockbridge, Jr., 6-4, 245

DL Kenneth Brinson, Marist, Jr., 6-2, 215

DL Jeremy Patterson, Wayne County, Sr., 6-4, 315

LB Quentis Bentley, Carver-Atlanta, Sr., 5-8, 190

LB Sedrick Palmer, Eagle's Landing, Sr., 5-8, 215

LB Austin Cole, Gilmer, Jr., 6-2, 210

LB Ian Hayes, Ridgeland, Jr., 6-2, 220

DB Aaron Williams, Carver-Atlanta, Jr., 5-11, 180

DB Richard LeCounte, Liberty County, Fr., 6-1, 175

DB Jysanti Richardson, Westover, Jr., 6-0, 185

DB Tevin McDaniel, Northwest Whitfield, Sr., 5-9, 165

P Tanner Brumby, Pickens, Sr., 6-2, 175

RET Javon Brandon, Stockbridge, Sr., 5-10, 195

Honorable mentions

RB Shannon Brooks, Pickens, Jr.; RB Malik Bryan, Stockbridge, Sr.; WR Rashard Canty, Riverdale, Sr., 6-3; RB Montez Cheney, Rutland, Sr.; LB Ed Curney, Carver-Atlanta, Sr.; QB Bradley Dewberry, Eagle's Landing, Sr.; WR Justin Drake, Locust Grove, Sr.; DL Niykiem Floyd, Griffin, Sr.; WR Keyston Fuller, Griffin, Jr.; RB Tario Fuller, Lanier, Jr.; QB Cole Garvin, Sandy Creek, Sr.; OL Deandre Howard, Shaw, Soph.; DL Elijah Johnson, Crisp County, Sr.; OL Mitch Mathes, Troup, Jr.; LB Will Nobles, Veterans, Sr.; QB Charles Stafford, Monroe-Albany, Sr.; LB Tra Taylor, Mary Persons, Sr.; DB Gary Lee Williams, Lanier, Sr.; DB Khaylan Williams, Lithonia, Sr.; WR Shakenneth Williams, Rutland, Sr.

Class AAA

Offensive Player of the Year: A.J. Gray, Washington County

Defensive Player of the Year: Korie Rogers, Buford

Coach of the Year: Jess Simpson, Buford

First-team offense

QB Brooks Barden, Cartersville, Sr., 6-3, 205

RB Kawon Bryant, North Oconee, Jr., 5-9, 195

RB Melvin Hill, Washington County, Sr., 5-7, 180

WR Xavier Harper, Jackson County, Sr., 6-0, 185

WR Brandon Norwood, Cedar Grove. Sr., 6-3, 185

TE Hunter Atkinson, West Hall, Sr., 6-6, 250

OL Will Bryan, Franklin County, Jr., 6-3, 270

OL Nick Polino, Buford, Jr., 6-4, 260

OL Britt Helton, Washington County, Sr., 6-1, 295

OL Thomas Marchman, North Hall, Sr., 6-4, 265

OL Ryan Emmer, Ringgold, Sr., 6-2, 260

K Matthew Bonadies, Buford, Jr., 6-1, 184

ATH A.J. Gray, Washington County, Jr., 6-1, 195

First-team defense

DL Logan Hunt, Washington County, Jr., 6-3, 230

DL Zach Morris, Ringgold, Jr., 6-4, 275

DL Donte Gordon, Buford, Sr., 6-0, 220

DL Kyle Kitchens, Decatur, Sr., 6-2, 220

LB Korie Rogers, Buford, Sr., 6-2, 230

LB Keshun Freeman, Callaway, Sr., 6-3, 230

LB Dakota Baer, Ringgold, Sr., 6-1, 190

LB Mekhi Brown, Carver-Columbus, Jr., 6-5, 235

LB Josh Thomas, Buford, Jr., 6-0, 202

DB Nick Ruffin, St. Pius X, Sr., 6-0, 170

DB Arrington Farrar, Woodward Academy, Jr., 6-2, 200

DB Khane Pass, Carver-Columbus, Jr., 6-0, 200

P Wesley Long, Central-Carrollton, Jr., 6-2, 185

RET Thomas Wilson, Buford, Sr., 5-11, 180

Second-team offense

QB Jawon Pass, Carver-Columbus, Soph., 6-4, 185

RB Tyler Epps, Southeast Bulloch, Sr., 5-7, 170

RB Deshawn Waller, B.E.S.T. Academy, Jr., 5-11, 170

WR Tyler Gibson, Peach County, Sr., 5-10, 165

WR Dreilon Freeman, Carver-Columbus, Sr., 6-0, 165

TE Isaac Nauta, Buford, Soph., 6-4, 235

OL Chavis Dickey, Peach County, Sr., 6-4, 290

OL Will Collins, Southeast Bulloch, Sr., 5-10, 220

OL Austin Werkheiser, Blessed Trinity, Sr., 6-1, 250

OL Brandon Sutton, Callaway, Sr., 6-0, 250

OL Ken Allen, Elbert County, Jr., 6-2, 280

K Thomas O'Leary, St. Pius X, Sr., 6-0, 174

ATH Slade Dale, Ringgold, Sr., 5-10, 175

Second-team defense

DL Tevin Waller, Morgan County, Sr., 6-0, 250

DL Jaquez Hart, Thomson, Soph., 6-0, 275

DL Antwuan Jackson, Cedar Grove, Soph., 6-2, 270

DL Deon Smith, Callaway, Sr., 5-11, 220

LB Bryson Allen-Williams, Cedar Grove, Sr., 6-1, 235

LB D.J. Sanders, Washington County, Sr., 6-3, 205

LB Dalton Whitfield, White County, Sr., 6-3, 230

LB Will Coneway, Washington County, Jr., 6-0, 200

DB Sean Harper, Hart County, Jr., 6-0, 175

DB Terry Godwin, Callaway, Jr., 6-0, 175

DB Bryan Hypolite, Washington County, Sr., 5-11, 175

DB T.J. Dunson, Central-Carrollton, Sr., 6-0, 175

P A.J. Cole, Woodward Academy, Sr., 6-4, 210

RET Jordan Colbert, Central-Macon, Sr., 5-8, 180

Honorable mentions

WR Nate Barley, Carver-Columbus, Sr.; WR T.L. Ford, Cartersville, Sr.; OL Oreande Glover, Carver-Columbus, Soph.; ATH Terry Googer, Woodward Academy, Sr.; LB LaDerrick Hammond, Jefferson County, Sr.;ATH Mecole Hardman, Elbert County, Soph.; LB Pat Jasinski, Blessed Trinity, Jr.; QB Jacob Lewis, Jackson County, Jr.; OL Zach Mitchler, Blessed Trinity, Sr.; QB Keenan Moore, Maynard Jackson, Jr.; DB Dushad Morris, Johnson-Savannah, Jr.; RB Jamarcus Morrissette, Chapel Hill, Soph.; KWP Marc Nolan, Blessed Trinity, Sr.; ATH Tez Parks, Callaway, Sr.; RB Deion Sellers, Cedar Grove, Sr.; ATH Kile Sholl, Ringgold, Jr.; QB Andrew Smith, North Hall, Sr.; WR Orenzo Smith, Maynard Jackson, Soph.; DB Kiante Walton, Carver-Columbus, Sr.; QB Greg Williams, Peach County, Sr.

Class AA

Offensive Player of the Year: Malkom Parrish, Brooks County

Defensive Player of the Year: Roquan Smith, Macon County

Coach of the Year: Mike Muschamp, Lovett

First-team offense

QB Malkom Parrish, Brooks County, Sr., 5-10, 185

RB Micah Abernathy, Greater Atlanta Christian, Jr., 6-1, 180

RB Duranta Dunson, Heard County, Jr., 5-9, 175

WR Raleigh Beougher, Riverside Military, Jr., 5-9, 175

WR Darius Slayton, Greater Atlanta Christian, Jr., 6-1, 175

TE Quintavious Waller, Putnam County, Sr., 6-2, 220

OL Jake Edwards, Heard County, Sr., 6-4, 290

OL Tej Suber, Lovett, Sr., 6-4, 250

OL James Banister, Lamar County, Jr., 5-11, 230

OL Britt Lee, Greater Atlanta Christian, Sr., 6-3, 280

OL Tristan Harkleroad, Benedictine, Jr., 6-2, 285

K Andres Aparicio, Greene County, Jr., 5-9, 155

ATH Lance Austin, Lamar County, Sr., 5-10, 170

First-team defense

DL Austin Byrd, Calhoun, Sr., 6-3, 230

DL Matthew Provence, Benedictine, Sr., 6-2, 260

DL Tremond Ferrell, Washington-Wilkes, Jr., 6-3, 275

DL D'Vontae Bedford, McIntosh County Academy, Sr., 6-1, 275

LB Roquan Smith, Macon County, Jr., 6-2, 205

LB Shai Brown, Laney, Sr., 6-2, 197

LB Charlie Ingram, Lovett, Sr., 6-1, 195

LB Miles McGinty, Benedictine, Sr., 6-3, 225

DB Qua Searcy, Lamar County, Sr., 6-1, 160

DB Grant Haley, Lovett, Sr., 5-10, 180

DB Tavon Ross, Bleckley County, Sr., 6-0, 200

DB Lawrence Austin, Lamar County, Sr., 5-10, 170

P Dalton Hall, Jefferson, Soph., 5-11, 185

RET Christian Drake, Pelham, Sr., 5-10, 178

Second-team offense

QB Rafe Chapple, Greater Atlanta Christian, Sr., 6-1, 195

RB Jamar Smith, Toombs County, Jr., 5-10, 220

RB Nick Scott, Bryan County, Sr., 6-0, 200

WR Tydus Curtis, Calhoun, Sr., 5-9, 170

WR Brad Stewart, Benedictine, Jr., 6-2, 190

TE Donnie Hatfield, Jefferson, Sr., 6-1, 225

OL Katrova Dew, Calhoun, Sr., 6-0, 270

OL James Holman, Laney, Sr., 6-5, 327

OL Damien Kemp, Greene County, Jr., 6-6, 270

OL Sean Fogarty, Benedictine, Sr., 6-4, 264

OL Jordan Tyler, Jefferson, Sr., 6-3, 240

K Brandon Blaylock, Calhoun, Sr., 6-0, 175

ATH Davion Anderson, Northeast-Macon, Sr., 6-1, 170

Second-team defense

DL Stuart Johnson, Wesleyan, Sr., 6-4, 275

DL Luther Jones, Union County, Sr., 6-0, 290

DL Elijah Toney, Heard County, Jr., 6-1, 220

DL Juwan Wells, Dublin, Jr., 6-3, 230

LB Dax Bishop, Model, Jr., 5-11, 220

LB Tomarkus Young, Washington-Wilkes, Sr., 5-11, 180

LB Emmanuel Brown, Kendrick, Sr., 6-0, 190

LB Tradd Porter, Jefferson, Jr., 6-1, 180

DB Tra Hardy, Vidalia, Sr., 5-11, 180

DB T.J. Clark, Jefferson County, Sr., 5-10, 160

DB Charlie Woerner, Rabun County, Soph., 6-4, 210

DB Antoine Widler, Hapeville Charter, Jr., 5-11, 185

P Ross Wood, Greater Atlanta Christian, Sr., 6-1, 175

RET Jordan Black, Vidalia, Jr., 6-1, 185

Honorable mentions

DL Austin Bradley, Bowdon, Sr.; RB Mario Cherry, Thomasville, Sr.; WR Chandler Curtis, Calhoun, Sr.; QB Tarvaraska Davis, Spencer, Sr.; RB Voltaire Driver, Bremen, Sr.; DL Anthony Florence, Bacon County, Jr.; QB Deandre Harris, Washington-Wilkes, Soph.; WR Deric Herring, Brooks County, Sr.; P Jonathon Hunt, Heard County, Sr.; RB Chris Keith, Bowdon, Sr.; QB Horatio Keller, Laney, Sr.; QB Joseph Mancuso, Union County, Soph.; DB Exavius Medlock, Brooks County, Jr.; DL Kevin Montfort, Taylor County, Sr.; RB Damarkus Robins, Spencer, Sr.; KDP Tyler Scandrett, Lamar County, Sr.; ATH T.J. Skelton, Jefferson, Jr.; WR Jalen Turner, Washington-Wilkes, Sr.; WR Javonte West, Jordan, Jr.; LB Ken Woodruff, Dublin, Sr.

Class A

Offensive Player of the Year: Ruben Garnett, Aquinas

Defensive Player of the Year: Andrew Williams, Eagle's Landing Christian

Coach of the Year: James Leonard, Aquinas

First-team offense

QB Michael Peterson, Calvary Day, Sr., 5-10, 180

RB Ruben Garnett, Aquinas, Jr., 5-10, 170

RB Robert Heyward, Calvary Day, Jr., 6-0, 195

WR Nich Bartley, Christian Heritage, Sr., 6-0, 180

WR Emoni Williams, Mount Paran Christian, Jr., 5-7, 160

TE Milan Richard, Calvary Day, Sr., 6-3, 230

OL Tony Patman, Commerce, Sr., 6-3, 260

OL Zac Frost, Johnson County, Jr., 6-1, 280

OL Beau Beasley, Eagle's Landing Christian, Sr., 6-3, 210

OL Chris Rehak, Pacelli, Jr., 6-3, 330

OL Levi Bribb, Charlton County, Jr., 6-2, 280

K Justin Thompson, Aquinas, Jr., 5-7, 160

ATH Antwuane Merritt, Irwin County, Sr., 5-10, 180

First-team defense

DL Shalom Alvarez, Aquinas, Sr., 6-3, 230

DL Andrew Williams, Eagle's Landing Christian, Sr., 6-4, 250

DL Andre Wilson, Calvary Day, Sr., 6-0, 290

DL Johnny Dwight, Wilcox County, Sr., 6-2, 300

LB Nick Sbravati, Mount Paran Christian, Jr., 6-0, 190

LB Will Black, First Presbyterian Day, Sr., 6-1, 195

LB Christian Payne, Prince Avenue Christian, Sr., 6-2, 215

LB Josh Shockley, Eagle's Landing Christian, Sr., 5-11, 210

DB Denzel Franklin, Pace Academy, Sr., 6-0, 195

DB Antonio Clark, Aquinas, Sr., 5-10, 185

DB Zantravious Shields, Prince Avenue Christian, Jr., 5-11, 190

DB Jacob Delk, Mount Pisgah Christian, Sr., 6-1, 185

P A.J. Wells, Marion County, Sr., 6-0, 190

RET Lorenzo Smothers, Marion County, Soph., 5-9, 155

Second-team offense

QB Aaron Winchester, Mount Pisgah Christian, Jr., 6-3, 175

RB Mike McIntire, Lincoln County, Sr., 5-8, 190

RB Johnny Royal, Marion County, Jr., 5-10, 175

WR Jordan Walker, Calvary Day, Sr., 6-2, 180

WR Kameron Uter, Pace Academy, Sr., 6-4, 215

TE Sam Dobbs, Landmark Christian, Jr., 6-4, 210

OL Tripp Pearson, Calvary Day, Sr., 6-2, 270

OL Cam Morgan, Irwin County, Jr., 6-2, 280

OL Larry Glover, Dooly County, Sr., 6-1, 318

OL James Wagner, Prince Avenue Christian, Sr., 6-2, 210

OL Devin Wiggins, Hawkinsville, Sr., 6-1, 295

K Colton Lichtenberg, Savannah Country Day, Jr., 5-9, 170

ATH Markel Horne, Johnson County, Sr., 6-2, 185

Second-team defense

DL Landon Rice, Darlington, Soph., 6-5, 245

DL Roderick Bishop, Marion County, Sr., 6-2, 200

DL Shingi Chigwere, Mount Pisgah Christian, Jr., 6-1, 250

DL Caleb Samuel, First Presbyterian Day, Sr., 6-6, 265

LB William Higbie, Landmark Christian, Sr., 6-1, 225

LB Lance Thompson, Charlton County, Sr., 6-2, 220

LB Mark Lloyd, Dooly County, Sr., 5-11, 205

LB Brandon Green, Marion County, Sr., 6-1, 215

DB Jakyron Young, Irwin County, Jr., 5-10, 153

DB Robert Speight, Seminole County, Sr., 6-1, 180

DB Christian Coleman, Our Lady of Mercy, Sr., 5-8, 155

DB Tay Daniels, Dooly County, Sr., 5-8, 160

P Trae Harrington, Charlton County, Sr., 6-1, 180

RET DeAndre Bowman, Pacelli, Soph., 5-8, 175

Honorable mentions

RB Cornelius Bennett, Randolph-Clay, Sr.; QB Trevor Brown, Christian Heritage, Sr.; WR Davis Carrandi, Eagle's Landing Christian, Sr.; WR Levi Cummings, Athens Christian, Sr.; LB Emmanuel Davis, Johnson County, Sr.; LB Tremel Emanuel, Mitchell County, Sr.; QB Dalton Etheridge, Eagle's Landing Christian, Sr.; OL Jeff Fox, Aquinas, Sr.; ATH Ronquez Harden, Johnson County, Soph.; RBRLB Derek Kirkland, Calvary Day, Sr.; QB Stockton McGuire, Landmark Christian, Soph.; DL Derrian Meminger, Hancock Central, Sr.; RB Tra Minter, Schley County, Sr.; WR Curt Nixon, Charlton County, Jr.; DB Demetris Robertson, Savannah Country Day, Soph.; LB Evan Townsend, Christian Heritage, Sr.; RB Dorian Walker, Mount Paran Christian, Jr.; WR Nathan Waller, St. Francis, Jr.; QB Liam Welch, Aquinas, Soph.; WR O'Showen Williams, First Presbyterian Day, Soph.

(Copyright 2013 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

1 LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://on.wmaz.com/1cg5SYj