x
Breaking News
More () »

Central Georgia's Leading Local News: Weather, Traffic, Sports, and more | Macon, Georgia | 13WMAZ.com

Texas High School Football Playoffs | Where and who will your favorite team play in the first round of the playoffs?

Check out where your favorite team will be playing this week in the list from Dave Campbell's Texas High School Football below.
Credit: KYTX CBS19

TYLER, Texas — It's playoff time in East Texas!

Teams across the region will begin their road to Arlington with the Bi-District Round of the UIL Texas High School Football Playoffs.

Check out where your favorite team will be playing this week in the list from Dave Campbell's Texas High School Football below:

4A - Division I

  • Paris vs. Dallas Lincoln, 7 p.m., Thursday, Nov. 12, at Sprague Athletic Complex in Dallas
  • Lindale vs. Vidor, 7 p.m., Thursday, Nov. 12 at Bulldog Stadium in Carthage
  • Livingston vs. Chapel Hill, 6 p.m., Saturday, Nov. 14, at Randall Reed Stadium in Porter
  • Palestine vs. Huffman-Hargrave, 7:30 p.m., Friday, Nov. 13, at Mustang Stadium in Madisonville
  • Kilgore vs. Splendora, 7 p.m., Friday, Nov. 13, at R.E. St John Memorial Stadium in Kilgore

4A - Division II

  • Pleasant Grove vs. Bullard, 6:30 p.m., Thursday, Nov. 12, at Jack V. Murphy Stadium in Gladewater
  • Van vs. Liberty-Eylau, 7:30 p.m., Friday, Nov. 13 at Maverick Stadium in Marshall
  • Spring Hill vs. Mexia, 7:30 p.m., Friday Nov. 13, at Blackcat Field in Mexia
  • Gilmer vs. Canton, 7:30 p.m., Friday, Nov. 13 at Eagle Stadium in Lindale
  • Rusk vs. Salado, 7 p.m., Friday, Nov. 13, at Tigerland Stadium in College Station
  • Carthage vs. Gatesville, 7 p.m., Friday, Nov. 13 at Bruce Field in Athens
  • Center vs. Waco Connally, 7 p.m., Thursday, Nov. 12 at Mustang Stadium in Madisonville

3A - Division I

  • Mineola vs. Atlanta, 7:30 p.m., Thursday, Nov. 12 at Spring Hill Panther Stadium in Longview 
  • Gladewater vs. Mount Vernon, 7 p.m., Friday, Nov. 13 at WIldcat Stadium in Emory
  • Tatum vs. Winnsboro, 7:30 p.m., Friday, Nov. 13 at Lobo Stadium in Longview
  • Malakoff vs. Maypearl, 7:30 p.m., Friday, Nov. 13 at Groesbeck Stadium in Groesbeck
  • Pottsboro vs. White Oak, 7:30 p.m.,  Friday, Nov. 13, at Wildcat Stadium in Paris
  • Trinity vs. East Chambers, 7 p.m., Thursday, Nov. 12, at Eagle Stadium in Woodville
  • Crockett vs. Anahuac, 7 p.m., Friday, Nov. 13, at Eagle Stadium in Woodville
  • Diboll vs. Buna, 7 p.m., Friday, Nov. 13, at Raider Stadium in Lumberton

3A - Division II

  • West Rusk vs. Paris Chisum, 7:30 p.m., Thursday, Nov. 12 at Pirate Stadium in Pittsburg
  • Hughes Springs vs. Anderson-Shiro, 7 p.m., Thursday, Nov. 12 at Bruce Field in Athens
  • Daingerfield vs Grand Saline, 7 p.m., Thursday, Nov. 12, at Rebel Stadium in Ore City
  • Waskom vs. New Waverly, 7 p.m., Friday, Nov. 13, at Panther Stadium in Palestine
  • Elysian Fields vs. Hemphill, 7 p.m., Friday, Nov. 13 at Eakin Stadium in Timpson
  • Hooks vs Troup, 7:30 p.m., Friday, Nov. 13 at Pirate Stadium in Pittsburg
  • Newton vs. Harleton, 7:30 p.m., Friday, Nov. 13 at Dragon Stadium in Shelbyville
  • Harmony vs. Paul Pewitt, 7:30 p.m., Friday, Nov. 13, at Bobcat Stadium in Hallsville

2A - Division II

  • Hawkins vs. Garrison, 7:30 p.m., Friday, Nov. 13, at Lion Stadium in Henderson
  • Timpson vs. Frankston, 7:30 p.m., Thursday, Nov. 12 at Lion Stadium in Henderson
  • Joaquin vs. Carlisle, 7 p.m., Thursday, Nov. 12, at Eagle Stadium in Tatum
  • Grapeland vs. Hearne, 7:30 p.m., Friday, Nov. 13, at Tiger Stadium in Trinity
  • Beckville vs. Shelbyville, 7 p.m., Thursday, Nov. 12 at CHRISTUS Trinity Mother Frances Rose Stadium in Tyler

2A - Division II

  • Lovelady vs. Evadale, 7 p.m., Thursday, Nov. 12, at Indian Stadium in Cleveland
  • Tenaha vs. Burkeville, 7:30 p.m., Friday, Nov. 13 at Jackson Stadium in Tenaha
  • Cushing vs. Deweyville, 7 p.m., Thursday, Nov. 12, at Bulldog Field in Jasper

1A - Division I

  • Leverett’s Chapel vs. Saint Jo, 7:30 p.m., Thursday, Nov. 12 at Savoy
  • Union Hill vs. Bryson, 7 p.m., Thursday, Nov. 12 at Tioga

1A - Division II

  • Trinidad vs. Throckmorton, 7:30 p.m., Friday, Nov. 13 at Iredell

RELATED: UIL Medical Advisory Committee updates COVID-19 protocols

RELATED: UIL: Schools not following COVID-19 orders subject to sanctions including suspension of contests, no public access to games